Jak strzyc brodę – Porady Barbera

Jak strzyc brodę – Porady Barbera

Strzyżenie brody w domu, w salonie fryzjerskim lub barber shopie to zupełnie różne sprawy.W tym poście skupię się na prawidłowym strzyżeniu brody w domu. Od czego należy zacząć? Moim zdaniem od analizy sytuacji.

KROK 1 – ANALIZA SYTUACJI

Ważne jest aby wiedzieć jakiego kształtu brody  oczekujesz i w jakiej długości zarostu chcesz chodzić. Twarz ma swoją geometrię i kształt i na tej siatce geometrycznej rośnie zarost, który zamierzasz strzyc. Musi on pasować do całości wizerunku Twojej twarzy abyś wyglądał w brodzie lub zaroście korzystnie. Na tworzeniu geometrii brody skupimy się trochę później natomiast wróćmy teraz do analizy sytuacji. Moim brodaczom na fotelu zawsze doradzam następujące rozwiązanie do analizy sytuacji – to Twój SMARTPHONE , którym wystarczy zrobić 3 selfie zdjęcia. Dwa z boku ( lewy i prawy bok twarzy) oraz z przodu. To rozwiązanie pokazuje całokształt obszaru strzyżenia, a nie tylko jeden wymiar tego co z przodu. Często widzę źle przystrzyżone brody czy wykonane podgolenia , spowodowane to jest brakiem kontroli sytuacji na bokach. Selfie przychodzi tutaj z pomocą i rozwiązuje problem.  Reasumując, krok pierwszy to 3 zdjęcia które wykonujesz Ty osobiście ( selfie ) lub prosisz kogoś aby ci takie zdjęcia zrobił.

KROK 2 – PROJEKTOWANIE ROZWIĄZANIA

Projektowanie rozwiązania polega na właściwym doborze techniki strzyżenia brody. Kolejny aspektem jest takie strzyżenie, aby jego efekt pasował to Twojego kształtu twarzy. Przypomnę szybko kształty twarzy ( kwadrat, koło, trójkąt i owal ). Do każdego kształtu profilujemy brodę i zarost inaczej. Co to znaczy? Jeśli masz kwadratową twarz to nie możesz zapuszczać brody zbyt mocno na bokach twarzy, zamiast wyszczuplić twarz poszerzysz ją jeszcze bardziej.  Optycznie powinniśmy dążyć do owalu aby twarz wyglądała idealnie.

Jeśli już wiesz z jakim kształtem twarzy masz do czynienia i jaki kształt brody czy zarostu chcesz stworzyć przechodzisz  do wyboru narzędzi.

KROK 3 – DOBÓR NARZĘDZI

Czym strzyc brodę? Po co sięgnąć: trymer, maszynka czy może nożyczki ?

Dopasowanie narzędzia zależy od długości brody czy zarostu i efektu jaki chcemy osiągnąć.

Maszynka do włosów – strzyżemy zazwyczaj krótkie i średnie zarosty na jedną długość. Opcjonalnie używając nasadek dystansowych  dla regulacji długości.  Maszynką szybko i równo obstrzyżesz swoją krótką brodę czy zarost.

Trymer – dedykowany do bardzo krótkiego strzyżenia zarostu ( kilkudniowy efekt ). Czasami można spotkać dodatkowe nasadki do trymera, które dają możliwość regulacji długości strzyżenia. Trymer ma bardzo małe i precyzyjne ostrze co pozwala na bardzo precyzyjną pracę. Jeśli chcesz strzyc długą  lub średniej długości brodę możesz to zrobić techniką  „clipper over comb” – maszynką na grzebieniu. Technika dedykowana dla osób bardzo zaawansowanych w strzyżeniu brody.

Są dwa rodzaje trymerów : przewodowe i bezprzewodowe. Do domowego użytku polecam bezprzewodowe rozwiązanie. Trymer jest zawsze w Twojej kosmetyczce poza tym nie musisz walczyć z plączącym się kablem.

Nożyczki – idealne rozwiązanie dla brodaczy z średnią i długą brodą. Nożyczkami nie ostrzyżesz zarostu aby uzyskać kilkudniowy efekt. Krótko mówiąc na krótkie zarosty nożyczki nie nadają się.

Praca nożyczkami jest bardzo prosta i polega na ścinaniu odstających włosków lub całych kosmyków odstających od głównego kształtu jaki chcesz uzyskać. Jest to najbardziej bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli Tobie uzyskiwać oczekiwane efekty i jednocześnie ograniczy do minimum błędy w strzyżeniu brody.  Nożyczek jest wiele natomiast w zupełności do domowego użytku wystarczą nożyczki które zamieściłem poniżej.

KROK 4 – STRZYŻENIE BRODY

Pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać  to stworzenie konturu zewnętrznego Twojego zarostu lub brody.  Pierwsza wskazówka to linia policzka , którą wytyczysz przykładając grzebień do grzbietu ucha i kącika ust. Linia którą wytyczy grzebień będzie naturalną linią porostu wpisującą się w Twoją naturalną geometrię twarzy. Możesz to zobaczyć na rysunku poniżej.

Druga linia, która jest istotna to linia szyi. Tworzysz ją prowadząc linię od kształtu płatka ucha do punktu nad jabłkiem Adama. Warto pamiętać, że ta linia nie może nachodzić na kant żuchwy i musi wziąć pod uwagę tęgość twarzy. Warto zobaczyć gdzie są bruzdy skórne pokazujące linie załamania się skóry w naturalny sposób. często sugeruje się tymi liniami aby twarz wyglądała jak najbardziej naturalnie i estetycznie. Nie musisz tworzyć kształtów na siłę, często to przynosi negatywny skutek.

Strzyżenie brody jest czasochłonne i warto je wykonywać systematycznie zaoszczędzisz sobie w ten sposób syzyfowej pracy tworzenia geometrii na nowo. Przy krótkich zarostach sprawa jest prosta . Uruchamiasz maszynkę i strzyżesz na jedną długość. Trymerem lub maszynką do golenia wygalasz kontur zewnętrzny ( linia policzka i linia szyi ) i gotowe.

Strzyżenie nożyczkami polega na systematycznym wyczesywaniu grzebieniem brody i obcinaniu wystających kosmyków i włosków. Nożyczkami strzygąc z wolnej ręki spokojnie stworzysz kształty brody na jakich ci zależy. Pamiętaj o zasadzie że lepiej kilka razy docinać niż raz za mocno wyciąć.

Strzygąc nożyzckami uzyskujesz bardziej gęstą i pełną brodę. Maszynką lub trymerem trzeba pracować techniką „maszynką na grzebieniu”, która wymaga wprawnej ręki i umiejętności.

Jeżeli masz dylemat jak poprowadzić własny zarost wybierz się do barbera, który wyjaśni, podpowie i wykona pierwsze cięcie  brody, które będzie wyznacznikiem dla Ciebie do dalszej pracy w domu.

Warto kiedy chodzisz strzyc włosy, dokonać  strzyżenia brody lub zarostu wtedy wiesz na 100%, że cała Twoja praca będzie wykonywana prawidłowo.

Przy dłuższym zaroście warto pamiętać aby linia policzka i linia szyi były równoległe względem siebie. Uzyskasz w taki sposób bardzo naturalny efekt. Oczywiście możesz tworzyć różne kształty i formy, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i fantazja. Pamiętaj o najważniejszej rzeczy, że musisz w tej brodzie dobrze wyglądać.