Wojskowy styl – ciągle modny

Wojskowy styl – ciągle modny

Ostatnio siedząc na sofie w salonie i czekając na klienta obserwowałem nasze społeczeństwo,  zauważyłem że wojskowe fryzury nie wyszły i nie wyjdą z mody.  W każdej grupie wiekowej znalazłem propozycje wojskowego rzemiosła fryzjerskiego.

Postanowiłem zgłebić nieco ten temat i podzielić się nim z Tobą . Niedługo nadejdzie lato i może coś z moich propozycji Cię zainteresuje.

Zacznę po wojskowemu, od faktów.

Najbardziej rozbudowaną propozycję regulaminowych fryzur posiada armia Stanów Zjednoczonych . 12 regulaminowych propozycji jak się przekonasz za chwilę znalazło swoje odzwierciedlenie na głowach wielu Polaków. Oprócz klasycznego jeża, fryzury na zapałkę  czy klasyki z przedziałkiem pojawiły się Irokezy, Under Cuty  czy popularne w zeszłym roku Fade Cuts.

Zasadami według których  kieruje się wojskowa moda  fryzjerska jest kilka .

 1. Fryzura powinna być prosta w obsłudze (im mniej przy niej robimy tym lepiej)
 2. Fryzura nie może blokować pola widzenia.
 3. Długość fryzury nie może powodować uwięzienia włosów wewnątrz hełmu lub za kołnierzem koszuli lub kurtki.
 4. Zasada 2 cali – fryzury maksymalnie nie mogą przekraczać swoją długością maksymalnie 2 cali (5,08 cm).
 5. Im wyższa ranga tym dłuższe włosy możesz nosić. Logika jest prosta, im wyższą rangę posiada żołnierz tym mniej czasu spędza na polu bitwy a tam nie ma czasu na czesanie i chodzenie do fryzjera. Jest to praktyczne podejście do tematu co kto nosi w armii.

Czas zatem przedstawić  12 propozycji  wybranych na przestrzeni dziesiątek  lat tradycji armii.

 1. Induction Cut / ” na zapałkę „
 2. Burr Cut/ nieco dłuższe niż na zapałkę
 3. Butch Cut
 4. Regulation Cut
 5. Fade
 6. High and Tight
 7. High and Tight Recon
 8. Crew Cut
 9. Ivy League Cut
 10. Flat Top
 11. Brush Cut
 12. Undercut
INDUCTION CUT – na zapałkę

W USA siadłbyś na fotel jako poborowy , a fryzjer wojskowy maszynką z gołym i zamkniętym ostrzem  (czyli bez nasadki , długość strzyżenia ok.  0,8 mm) goli całą głowę. To pierwszy krok ujednolicenia wizerunku w armii. Wielu z nas choć raz w życiu myślę miało okazję nosić taką fryzurę.

BURR CUT – „parę tygodni później”

Mija czas w koszarach a włosy rosną , poborowy po pewnym czasie ma włosy strzyżone maszynką z nasadką 1,8 cala (3,2 mm) . Podobnie głowa strzyżona jest jedną długością.

BUTCH CUT  – kolejny level

Czas mija i kolejny krok naprzód.  Włosy rosną, możesz teraz je strzyc oczywiście na jedną długość ale masz do wyboru 3 nasadki używane do maszynki:

 • nr 3 – 10 mm
 • nr 4 – 13 mm
 • nr 5 – 16 mm

Szok, poborowy ma wybór – to faktycznie krok w przód.

REGULATION CUT- regulaminowe strzyżenie

Fryzura dedykowana wojskowym wyższym rangą. Ta forma przewiduje włosy długosci do 2 cali na czubku głowy i krótsze po bokach i z tyłu. Rozwiązanie (nożyczkami na koronie głowy i maszynka po bokach i z tyłu). Są to fryzury typu FADE  z miękkim przejściem miedzy poszczególnymi długościami włosów.

FADE

Fryzura, w której długości włosów są od gołej skóry i stopniowo się zwiększają. Dłuższe na górze z miękkimi przejściami długości na bokach i z tyłu. Cieniowanie w tej technice jest istotą, a efektem jest idealne płynne przejście między poszczególnymi długościami.  Wyrózniamy 3 typy :

 • High Fade
 • Regular Fade
 • Low Fade
HIGH & TIDE

Klasyka męskości,  góra ostrzyżona na 1 cal reszta maszynką na jedną długość zazwyczaj bez nasadki. Brak miękkiego przejścia między górą a pozostałą częścią.

HIGH & TIGHT RECON

Fryzura zarezerwowana dla jednostek zwiadu i sił specjalnych. W USA uważana przez kobiety Real Manly Men – Oooorahhh!!!

Wyżej podgolona z mniejszym obszarem włosów na górze.  Dodaje charakteru, i bez dwóch zdań przeznaczona dla twardzieli.

THE CREW CUT

Konserwatywna fryzura nie zmieniona od wielu lat. Przez swoją elegancję znalazła swoje miejsce także w przysłowiowym cywilu. Z wielką popularnością noszona przez studentów sportowców  w Oxfordzie i Cambridge.  Fryzura jest prosta: boki i tył krótko zazwyczaj na jedną długość a góra cięta zazwyczaj maszynką od tyłu do przodu. Dzięki takiej technice otrzymujemy efekt krotszych włosów z z tyłu góry po dłuższe w okolicy grzywki.

IVY LEAUGE

Fryzura miała swój początek w „Antycznej Ósemce” – grupie 8 najstrszych i najbardziej prestiżowych uczelni : Brown University, Columbia University, Cornell University, Harvard University, dartmouth College, Princeton University, University of Pennsylvania, Yale University.

Elita męskiej młodzieży kiedy trafiała do armii i osiagała wysokie rangi mogła korzystać z tej fryzury zwanej Ivy Leauge.

Fryzura w swoim zamyśle bardzo podobna do Crew Cut ale ze znacznie dłuższymi włosami na calości. Elegancka i klasyczna w odbiorze ma mnóstwo miłośników do dzisiaj.

FLAT TOP

Flat Top jedna z najbardziej charakterystycznych fryzur wojskowych. Fryzura dla mężczyzn  charakterem i zdecydowaną osobowością. Oprócz wojska była i jest używana przez strażaków, policjantów czy sportowców. Krótko przystrzyżone boki i tył przechodzą w idealnie równą i płaską powierzchnię na koronie fryzury. W wojsku oczywiście zasada max. 2 cali tutaj też obowiązuje. Jest wiele odmian tej fryzury, może w kolejnym poście za jakiś czas przedstawię inspiracje tą fryzurą.

BRUSH CUT

Dłuższa forma Flat Top, schludna lecz bardziej luźna i swobodna forma „jeża”.

Nosi ją wielu facetów choćby Simon Cowell  czy Val Kilmer

UNDERCUT

Fryzura, która święci swój najlepszy czas. Krótko podgolona część potyliczna i boki uwieńczona długą partią włosów w koronie głowy. Powstała podczas pierwszej wojny światowej kiedy to wojacy w okopach strzygli się nawzajem maszynką ręczną do kształtu hełmu który mieli na głowie.

Fryzura z okopów trafiła na głowy wielkich gwiazd. Wojskowa regulaminowa przewidywała boki i tył wystrzyżony bez nasadki a góra na 2 cale.

Włosy na górze zaczesane gładko do tyłu lub na bok to wersje które najczęściej można teraz spotkać. Doczekała się także następczyni nie ujętej w wojskowym przewodniku o nazwie Men Bun.

Podsumowując moją podróż po temacie męskich wojskowych fryzur mogę powiedzieć śmiało – było, jest i będzie zawsze w modzie korzystać z tych propozycji.

Fryzury proste w obsłudze, bardzo funkcjonalne i lubiane przez mężczyzn. W większości przypadków poza fryzurami z dłuższymi włosami nie trzeba używać kosmetyków do stylizacji – dla faceta kolejne udogodnienie.

Najważniejsza  z zalet-  facet zawsze w tych fryzurach wygląda męsko i z charakterem.

Dopatrzyłem się  pewnej prawidłowości że jest tyle możliwości zmiany fryzury zaczynając od pierwszej Induction Cut na wiosnę spokojnie można przechodzić przez kolejne propozycje aby w grudniu dotrzeć do Undercut.

Mam nadzieję że lektura tego wątku odkurzyła trochę wiedzę na temat wojskowego „looku” i zachęci Ciebie do skorzystania do któreś z tych propozycji.