Poszetka i brustasza – kolejny puzzel do męskiej układanki

Poszetka i brustasza – kolejny puzzel do męskiej układanki

Drobny element, który dodaje charakteru i podkreśla to co w Twoim wizerunku najcenniejsze – indywidualność.

Po wielu latach kwadratowy skrawek materiału umieszczony w brustaszy wraca na salony i to z wielkim hukiem.

Co to jest poszetka, brustasza i butonierka?

Poszetka to kwadratowa chusteczka wykonana z jedwabiu, bawełny, lnu lub innego ozdobnego materiału. Poszetkę nosi się w brustaszy, która jest kieszenią na lewej piersi marynarki. Butonierka natomiast jest to mały otwór w klapie marynarki w którym można nosić np. kwiatek.

Poszetka może być noszona wraz lub bez krawata w zależności od upodobań i stylu mężczyzny.

Jaką poszetkę wybrać?

Zasad jest kilka, podstawowa zasada mówi, że poszetka powinna pasować do krawata. Pasować nie oznacza, aby była wykonana z tego samego materiału ale była z nią w relacji. Jeśli wybierzesz się do dobrego sklepu zauważysz, że producenci luksusowych i markowych akcesoriów męskich tak właśnie tworzą zestawienia krawatów i poszetek. Koniecznie warto to zapamiętać, aby nie popełnić tego stylowego mezaliansu bo jednakowa poszetka i krawat nie mają nic wspólnego z elegancją.

Białe – znaczy uniwersalne

Kiedy nie czujesz się pewnie w tworzeniu zestawień krawat-poszetka użyj uniwersalnego rozwiązania. Biała poszetka pasuje do wszystkiego.  Nosi się ją złożoną w tzw. TV FOLD . Jest to nieznacznie wystający biały pasek poszetki z brustaszy. Wygląda stylowo i elegancko, możesz być pewny, że to rozwiązanie jest w 100% bezpieczne.

 

Zapamiętaj też zasadę, która mówi, że biała poszetka nie powinna być  jedwabna lecz z materiałów bardziej matowych i grubszej strukturze. Spokojnie możesz wybrać lniane lub bawełniane poszetki, które też wyglądają ekskluzywnie. Dodatkowo powstaje problem z utrzymaniem poszetki złożonej w TV FOLD na miejscu . Śliski jedwab czasami satyna złożona w ten sposób wpada do środka brustaszy i naraża Cię na dyskomfort  ciągłego poprawiania poszetki  .

Kolorowy zawrót głowy

Kolory, sposób układania tutaj rozpoczyna się dopiero przygoda z poszetkami. Nieograniczone możliwości, którym granice wytycza jedynie Twoja wyobraźnia nadadzą Twojemu wyglądowi charakteru i animuszu. Kolory mogą uzupełniać kolorystykę krawatu lub wręcz odwrotnie działać bardzo kontrastowo. Wszystko zależy od Twojej nieograniczonej wyobraźni.

Jak układać poszetkę?

Jeśli Twoja przygoda z poszetkami się dopiero zaczyna warto nauczyć się kilku prostych technik składania, które zapewnią Ci swobodę i wygodę poruszania. Nie zawsze to co oryginalnie ułożone może się okazać niefunkcjonalne. Więc jeśli nad złożeniem poszetki spędzasz dużo czasu a Twoja cierpliwość sięga zenitu, sięgnij po szybkie i proste sposoby składania.

Która poszetka jest wysokiej jakości?

Poszetka wykonana zgodnie ze sztuką powinna być obszyta ręcznie w „rulonik” . Jej brzegi muszą być zawinięte do wewnątrz i obszyte . Użycie maszyny do szycia i ściegów „overlock” sprawia, że poszetka traci na swoim uroku i elegancji.

Idąc dalej tym tropem ręczna praca musi też odpowiednio kosztować . Wyroby wysokiej jakości wykonane ręcznie przez rzemieślników są w przedziale 60 a 130 złotych.  Taki wydatek jest uzasadniony kiedy poszetka spełni swoje zadanie i nada świeżości i lekkości Twojemu wizerunkowi lub podkreśli Twój indywidualny styl.